Tizenharmadik alkalommal szervezték meg az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát ma délelõtt. Sor került a 45. Honismereti Pályázat eredményhirdetésére is.
Az emléktábla és a tér felavatását követõen a megjelentek átvonultak az Olvasó épületébe, ahol kezdetét vette a XIII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia. Az Ózdi Ipari Örökségvédõk Baráti Köre és a Lajos Árpád Honismereti Kör évrõl évre megszervezi ezt az eseményt, de számos kezdeményezés fûzõdik a nevükhöz.
„A kohászatnak a múltjával, hagyományaival annak az ápolásaival foglalkozás volt a célkitûzés. Kutatni a régi tárgyi és szellemi emlékeket, és ezt most nagy szót mondok, de közkincsé tenni. Hogy ez mennyire sikerült, azt majd eldöntik az arra illetékesek” - fogalmazott Benyhe László, az Ózdi Ipari Örökségvédõk Baráti Körének elnöke.
A megjelenteket Fábián-Dobos Eszter, az Ózdi Mûvelõdési- és Kommunikációs Nonprofit Kft. mûvelõdési ágazatvezetõje köszöntötte.
„Azok a szakmai elõadások, amelyek évrõl-évre helyet kapnak az Adorján terem színpadán, segítenek megérteni, emlékezni és bõvíteni tudásunkat, látásmódunkat. Sõt mi több, erõsítik a téma iránt érdeklõdõk közötti kapcsolatokat, összehoznak régi kollégákat, kollektívákat, tágabb értelemben pedig megacélozzák az ózdiak összetartozás tudatát” - mondta Fábián-Dobos Eszter, az Ózdi Mûvelõdési- és Kommunikációs Nonprofit Kft. mûvelõdési ágazatvezetõje.
Az esemény levezetõ elnöke az idén is dr. Grega Oszkár, címzetes egyetemi tanár volt. Az elõadások sorában elsõként Farkas Péter Barnabás, múzeumi ágazatvezetõ beszélt a gyári duda történetérõl, újbóli üzembe helyezésének nézõpontjairól. Õt dr. Taszner Zoltán, az ÓAM-Ózdi Acélmûvek mûszaki igazgatója követte, aki a kohászat jelenérõl és jövõjérõl tartott elõadást. Témája az újjáéledõ mûszaki kutatások a magyar acéliparban címet kapta, habár hozzátette, újjáéleszteni csak azt lehet, ami meghalt, de Ózdon van egy mûködõ és virágzó kohászat.
„Tulajdonképpen az emberek nem realizálták azt, hogy Ózdon egy prosperáló, fejlõdõ és a mai technológiai színvonalnak teljesen megfelelõ kohászati üzem kiváló eredményekkel dolgozik és folyamatosan fejlõdik. Most ott tartunk, hogy az Ózdi Acélmûvek Kft. gyakorlatilag egy Magyarországi vállalatcsoport, tehát nemcsak egy német-magyar közös vállalatcsoportról beszélünk, hanem egy magyar vállalatcsoportól beszélünk. Ebben közvetlenül több mint ezer fõt foglalkoztatunk” - emelte ki dr. Taszner Zoltán, az ÓAM-Ózdi Acélmûvek mûszaki igazgatója.
Az elõadások során szó esett még többek között az Ív úti légoltalmi pincérõl és a Piramis Kft. történetérõl is. A beszámolókat követõen Riz Gábor, országgyûlési képviselõ, miniszteri biztos szólt a megjelentekhez.
„Örökséget védünk. Én egy dologba tennék ígéretet önöknek. Az az egyenruha, ami önökön van, annak lesz még sokáig becsülete. Amíg én lehetõséget kapok a magyar parlamentben és abban a körben, amelyben van szerencsém mozogni, addig az ózdi kohásznak és a borsodi bányásznak tisztelete lesz. Én erre tettem szent esküt, amikor képviselõvé önök megválasztottak, és ebben szeretném továbbra is az együttmûködésem felajánlani, hogy keressenek, tiszteljenek meg bizalmukkal, és osszunk meg minden olyan gondot és gondolatot, amely ezt a szerencsétlen sorsú környéket elõre tudja vinni” - hangsúlyozta Riz Gábor, országgyûlési képviselõ, miniszteri biztos.
Az esemény zárásaként a XLII. Honismereti pályázat eredményhirdetését is megtartották. Az okleveleket Riz Gábor, országgyûlési képviselõ és Bukovinszky Zsolt az Ózdi Mûvelõdési- és Kommunikációs Nonprofit Kft. ügyvezetõje adta át.
Forrás: www.ozd.hu
